Sadece bizim ülkenin insanları mı yoksa bütün insanlık böyle midir? Bilemiyorum ama, olayları incelerken ya bir kolunu ya da bir ayağını tutup onu irdeliyoruz. İster ahtapot olsun isterse kırk ayak değişmiyor. Gelin şu yorumlara bakalım:

     1 -  Nato şemsiyesi altına girerek Rusya’yı  sarmalamaya kalkışacaksın, Amerika’nın kuklası olacaksın ve Putin gibi bir adam sessiz kalacak öyle mi?  Ne dersiniz haksız mı? veya:

     2 – Silah gücüne dayanarak, istediklerini zorla yaptırmaya kalkışacaksın ve benim hür ve demokratik Batıdan, dolayısıyla Nato’dan destek almama karşı çıkacaksın, öyle mi?

    Bir tek bacak veya kol kaparsanız bu yorumlardan herhangi birine hak verirsiniz. Çünkü her ikisi de kendi içinde haklı gözükür.

    “Savaş bir tür cinayettir.”  Çoğumuz buna katılırız. Sorunların masada, demokratik yollarla çözülmesini isteriz. Ancak masadan kalkıldığında güçlü olanın haklı ve kazançlı çıktığını da hatırlarız değil mi? Yine de;

    - Sizin şu kadar tankınızı yok ettik.

    - Biz de sizin şu kadar askerinizi öldürdük.

    - Uçağınızı nasıl düşürdük ama?

    … gibisinden çocukça açıklamalar  sürer gider. Hele bir de “sivil bölgelere saldırmanın, sivillerin ölümüne sebep olmanın ” vahşetinden bahsedenlere şaşırıyorum.  Askerlerin ölmesi onlar için pek bir şey ifade etmiyor anlaşılan. Ama dönüp “askerlik yan gelip yatma yeri değildir.”  diyene de kızabiliyoruz.

    Bu bakış açıları doğru unsurlar içermelerine rağmen temel sorunu pas geçiyor. Belki de bana öyle geliyor. Ama Amerikan, İngiliz ya da Batı düşmanlığı yapanlara şaşırıyorum ve kızıyorum. Ne istiyorsunuz zavallı Amerika’dan. Bu ne düşmanlık? Amerikan, İngiliz, Alman Rus, Çinli, Arjantinli ….. Hiç biri benim düşmanım değil. Yanlış anlaşılmasın benim de düşmanım var hem de inanılmayacak kadar büyük. EMPERYALİZM. Daha doğrusu, kapitalizmin saldırganlaşmış son aşaması olan Emperyalizm. Bu şu demektir. Amerikalı, İngiliz …… düşmanım değildir. Ama bu ülkenin finans kapitali benim amansız düşmanımdır. Daha doğrusu birbirimizin düşmanıyız. Ne yani, Amerikalı kapitalist kaka da , Rus ya da Çin milyarderi cici mi?

    Ukrayna’ya ve Rusya’ya “beter olun” demek gerekmiyor mu? Ellerindeki insanca sistemi geliştirmek yerine, sözüm ona “demokrasi”li yaşamı tercih edip bir Rus Çarını ve bir palyaçoyu baş tacı edenler ellerini başlarının arasına alıp “nerede yanlış yaptıklarını düşünsünler. Ya da “beter olsunlar”.